Centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego

Centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego

Zaburzenia pracy zmysłu słuchu, które wynikają z nieprawidłowości na poziomie ośrodkowego układu nerwowego przy jednoczesnej prawidłowej budowie ucha i poprawnej pracy jego części obwodowej, nazywamy centralnym zaburzeniem przetwarzania słuchowego (APD). Mózg osoby cierpiącej na tę chorobę nie potrafi poprawnie rozpoznawać ani interpretować dźwięków i mowy. Kluczem do skutecznej pomocy chorym jest przede wszystkim wczesne zauważenie niepokojących symptomów. Jak je rozpoznać?

Objawy centralnych zaburzeń przetwarzania słuchowego

U pacjentów ze zdiagnozowanym APD obserwujemy zazwyczaj trudności w:

  • rozumieniu i rozwoju mowy,
  • rozumieniu poleceń – szczególnie złożonych,
  • skupieniu uwagi,
  • zapamiętywaniu usłyszanych informacji,
  • nauce języka obcego,
  • przyswajania treści dłuższych wypowiedzi lub opowiadań.

Wszystkie te objawy bardzo często prowadzą do licznych problemów w szkole, m.in. z czytaniem, pisaniem, zapamiętywaniem, czy też formowaniem dłuższych form wypowiedzi. Dzieci uznawane są za mniej zdolne, rozkojarzone, leniwe, co z czasem może przełożyć się także na ich problemy emocjonalne m.in.: niską samoocenę, nieśmiałość, zaburzenia zachowania.

Przyczyny występowania zaburzenia przetwarzania słuchowego

Powodów występowania APD może być wiele. Jednym z nich mogą okazać się wcześniactwo, niedotlenienie okołoporodowe, infekcje wirusowe we wczesnym okresie życia dziecka oraz urazy i nowotwory ośrodkowego układu nerwowego. Czasem przyczyną może okazać się uszkodzenie toksyczne, długotrwałe zapalenia ucha lub po prostu predyspozycje genetyczne.

Zobacz także: aparat słuchowy dla seniora cena

Według niektórych badań, szkodliwy wpływ na percepcję słuchową u dzieci może mieć również nadmierna stymulacja słuchu i wzroku. Różnorodne i nieustanne bodźce pochodzące m.in. z Internetu, gier komputerowych, telewizji powodują przesycenie możliwości percepcji dziecka, wpływając na jego proces rozwoju, nauki i komunikacji. Ciągły nadmiar informacji upośledza naturalną zdolność do ich filtrowania i selekcji, co prowadzi do poważnych zaburzeń koncentracji u dziecka.

Gdzie szukać pomocy?

Bardzo ważne jest zdiagnozowanie centralnego zaburzenia przetwarzania słuchowego u małych pacjentów jak najszybciej. Pierwszym krokiem powinna być wizyta u specjalisty, który wykluczy wszystkie rodzaje ubytku słuchu bądź inne wady rozwojowe. Badania słuchu można wykonywać w naszych gabinetach. Profesjonalnie przeprowadzona diagnoza jest podstawą do prawidłowego doboru terapii, która pozwoli dziecku na normalne funkcjonowanie w jego środowisku. Acustic posiada rzetelnych i doświadczonych specjalistów, którzy czuwają nad Państwa zdrowiem.

Zapisz się na
badanie słuchu

    Zadzwoń teraz+52 348 40 63