Co lepsze: aparat słuchowy czy wzmacniacz słuchu?

Nawet 15% społeczeństwa na całym świecie może mieć postępujące problemy ze słuchem. Na szczęście na rynku istnieją rozwiązania, które mogą skutecznie zredukować dyskomfort wynikający z niedosłuchu. Najprostszą propozycją wydaje się aparat słuchowy, jednak czasem możemy też spotkać wzmacniacze słuchu – na co się zdecydować?

Różnice między aparatem słuchowym a wzmacniaczem słuchu

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wzmacniacz to zdecydowanie lepsza alternatywa aparatu. Dzieje się tak głównie dlatego, że bardzo często są tańsze, a ceny aparatów mogą skutecznie zniechęcić do zakupu. Trzeba jednak pamiętać, że wzmacniacz słuchu to bardzo proste, analogowe urządzenie, które właściwie… nie proponuje nam żadnych przydatnych funkcji. Możemy jedynie zmieniać w nim głośność, natomiast nie ma możliwości dopasowania go do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Aparat słuchowy, dobierany przez wykwalifikowanego protetyka, jest integralną częścią każdego pacjenta – w pełni dostosowany do jego wymagań i preferencji. Posiada także szereg opcji, dzięki którym noszenie go jest w pełni bezpieczne i komfortowe. Wzmacniacz słuchu zaś może zaszkodzić naszemu zdrowiu i doprowadzić do pogłębienia ubytku słuchu. 

Jak wybrać dobry aparat słuchowy?

Poszukiwania możemy oczywiście prowadzić na własną rękę – znalezienie korzystnej oferty dotyczącej aparatów słuchowych w Lublinie czy innym dowolnym mieście nie powinno nastręczyć trudności. Konieczne mimo wszystko jest wykonanie kompleksowych badań, a następnie wizyta u protetyka słuchu, który nie tylko dobierze nam właściwy model, ale też dostosuje go do naszych potrzeb.

Ceny aparatów słuchowych mogą być nieco zniechęcające, jednak warto pamiętać, że możemy się ubiegać o refundację z NFZ. Dzieci i młodzież do 26. roku życia mogą liczyć na dopłatę w wysokości 2000 zł, jeśli ubytek słuchu przekracza 30 dB, z kolei osoby starsze mogą otrzymać dofinansowanie obejmujące kwotę 700 zł, pod warunkiem, że stopień niedosłuchu przekracza 40 dB. Dzięki temu możemy znacząco obniżyć koszta i zyskać niezbędne urządzenie, które zapewni maksymalny komfort.

Zapisz się na
badanie słuchu

    Zadzwoń teraz+52 348 40 63