Jak dbać o słuch?

Jak dbać o słuch?

Pacjenci często bagatelizują pierwsze objawy świadczące o pogarszającym się słuchu. Wówczas problem zaczyna się pogłębiać i może znacząco wpłynąć na wszystkie aspekty życia – utrudnić komunikację, naukę i rozwój zawodowy. W efekcie może się to odbić także na zdrowiu psychicznym i relacjach z bliskimi. Z raportów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że z roku na rok nasz słuch się pogarsza, a do 2050 roku problem ubytku lub całkowitej utraty słuchu dotknie prawie 2,5 miliarda ludzi na całym świecie!

Przyczyny problemów ze słuchem

Choć problemy ze słuchem dotyczą najczęściej osób w podeszłym wieku, coraz częściej dotykają one także osób młodych. Aby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem, warto poznać główne przyczyny zagrażające narządowi słuchu:

  • Hałas

Długotrwałe przebywanie bez ochrony w miejscach o wysokim natężeniu dźwięku może w ciągu kilku lat znacząco nadwyrężyć słuch. Podobnie działa słuchanie muzyki z użyciem dokanałowych słuchawek lub częste przebywanie na imprezach masowych i koncertach.

  • Choroby towarzyszące

M.in.: stwardnienie rozsiane, cukrzyca, miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze. Dolegliwości te mogą przyczyniać się także do szumów usznych.

  • Powikłania pochorobowe

Powikłania po chorobach dziecięcych np. świnka, czy ospa, mogą powodować uszkodzenia narządu słuchu. Wpływ może mieć również przyjmowanie niektórych leków.

  • Urazy mechaniczne

Wypadki, nagłe zmiany ciśnienia (nurkowanie, skoki spadochronowe) oraz wszelkie nieleczone zapalenia i choroby uszu to także częsta przyczyna problemów ze słuchem. Ich pełne wyleczenie jest kluczowe.

Jak skutecznie chronić słuch?

Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia narządu słuchu należy przede wszystkim zacząć od unikania źródeł hałasu. Warto również ograniczyć słuchanie muzyki przez słuchawki. Jeśli stałe natężenie dźwięku wiąże się z naszym miejscem pracy, warto zadbać – jeśli to możliwe, o odpowiednie zabezpieczenie słuchu, używając stoperów lub specjalnych słuchawek wygłuszających dźwięki otoczenia.

W profilaktyce niezwykle ważne są również badania kontrolne, które pomogą śledzić zachodzące zmiany i szybko zapobiec ich pogłębianiu się. Prawidłowe działanie słuchu można wspomagać odpowiednią suplementacją. Warto więc sięgnąć po witaminy C, E i A, a także nie zapominać o zbilansowanej i diecie bogatej w substancje odżywcze.

Warto zwrócić uwagę także na sposób czyszczenia uszu. Najlepszym wyborem będą specjalne preparaty usuwające zalegającą woskowinę. Należy bezwzględnie unikać patyczków kosmetycznych, które mogą prowadzić do wielu urazów i nieprzyjemnych konsekwencji.

Regularna diagnostyka

Aby wykonać badania słuchu, warto udać się do laryngologa lub protetyka słuchu. Acustic oferuje szeroki zakres usług. Zapoznaj się z ofertą i umów na badanie w jednym z naszych punktów.

 

Zapisz się na
badanie słuchu

    Zadzwoń teraz+52 348 40 63