Jak dobrać aparat słuchowy?

Jak dobrać aparat słuchowy?

Gdy cierpimy na niedosłuch lub silne szumy uszne, każdego dnia towarzyszyć nam będzie urządzenie, którego zadaniem jest poprawa jakości naszego słuchu. Z tego powodu, aparat słuchowy powinien być jak najlepiej dopasowany do naszych preferencji i oczekiwań, a także – rzecz jasna – do wady narządu słuchu. Jak to zrobić?

Misja: dobór aparatu słuchowego

Spośród wszystkich dostępnych na rynku urządzeń wybrać ten jeden, najlepszy dla nas model – wbrew pozorom to nie takie proste. Idealne dopasowanie jest w tym przypadku jednak niezmiernie ważnym zadaniem, ponieważ umożliwia prawidłowe działanie oraz komfortowe użytkowanie. Sam proces można zamknąć w kilku wizytach w gabinecie audioprotetyka, w czasie których:

  • Lekarz wykonuje kompleksowe badanie słuchu i przeprowadza wywiad audiologiczny.
  • Specjalista dobiera aparat słuchowy do naszego ubytku lub wady.
  • Wykonuje się odcisk naszej małżowiny usznej, a także kanału słuchowego.
  • Urządzenie programuje się w taki sposób, aby indywidualnie dostosować jego pracę.

Wszystkie te czynności są ogromnie ważne i nie można pominąć żadnej z nich. Przeprowadzenie procesu dopasowania urządzenia w pełni do użytkownika jest warunkiem prawidłowego funkcjonowania aparatu słuchowego.

Czy dobranie aparatu słuchowego jest trudne?

Jak już wspomnieliśmy, cały proces zamyka się w kilku wizytach w specjalistycznym gabinecie. Podstawą jest przeprowadzenie bardzo wnikliwego badania otolaryngologicznego – m.in. różnego typu audiometrii (np. słowną, tonalną). Wyniki umożliwią bardzo precyzyjne określenie niedosłuchu, ocenę jego stopnia, a nawet dokładnej lokalizacji.

Następnie audioprotetyk przeprowadza z nami wywiad. Należy w miarę możliwości bardzo dokładnie określić nasze tzw. środowisko akustyczne, czyli z jakim rodzajem dźwięków najczęściej mamy do czynienia (np. czy często słuchamy muzyki, czy też nie robimy tego w ogóle). Zostaniemy zapytani również o nasze preferencje względem urządzenia. Wszystkie te informacje zostaną uwzględnione podczas doboru aparatu słuchowego do naszych indywidualnych potrzeb.

Kolejnym etapem tego procesu jest wybór modelu urządzenia, a także wykonane odcisku naszej małżowiny oraz/lub tylko kanału słuchowego – w zależności od tego, czy wybrano model zauszny, czy np. wewnątrzuszny. Wykonanie odlewy jest konieczne, ponieważ umożliwia idealne dopasowanie aparatu słuchowego do anatomii naszego ucha. Ostatnim krokiem będzie już tylko wykonanie wkładki lub obudowy urządzenia, a następnie zaprogramowanie funkcji i ustawień aparatu w taki sposób, aby spełniał wszelkie nasze oczekiwania.

 

Bibliografia:

Hojan E., Dopasowanie aparatów słuchowych, Wyd. Mediton, Łódź 2009

Zapisz się na
badanie słuchu

    Zadzwoń teraz+52 348 40 63