Poradnik

Nawet 15% społeczeństwa na całym świecie może mieć postępujące problemy ze słuchem. Na szczęście na rynku istnieją rozwiązania, które mogą skutecznie zredukować dyskomfort wynikający z niedosłuchu. Najprostszą propozycją wydaje się aparat słuchowy, jednak czasem możemy też spotkać wzmacniacze słuchu – na co się zdecydować? Różnice między aparatem słuchowym a wzmacniaczem słuchu Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wzmacniacz to zdecydowanie lepsza alternatywa aparatu. Dzieje się tak głównie dlatego, że bardzo często są tańsze, a ceny aparatów mogą skutecznie zniechęcić do zakupu. Trzeba jednak pamiętać, że wzmacniacz słuchu to bardzo proste, analogowe urządzenie, które właściwie... nie proponuje nam żadnych przydatnych funkcji. Możemy jedynie zmieniać w nim głośność, natomiast nie ma możliwości dopasowania go do indywidualnych potrzeb pacjenta. Aparat słuchowy, dobierany przez wykwalifikowanego protetyka, jest integralną częścią każdego pacjenta – w pełni dostosowany do jego wymagań i preferencji. Posiada także szereg opcji, dzięki którym noszenie go jest w pełni bezpieczne i komfortowe. Wzmacniacz słuchu zaś może zaszkodzić naszemu zdrowiu i doprowadzić do pogłębienia ubytku słuchu. Jak wybrać dobry aparat słuchowy? Poszukiwania możemy oczywiście prowadzić na własną rękę – znalezienie korzystnej oferty dotyczącej aparatów słuchowych w Lublinie czy innym dowolnym mieście nie powinno nastręczyć trudności. Konieczne mimo wszystko jest wykonanie kompleksowych badań, a następnie wizyta u protetyka słuchu, który nie tylko dobierze nam właściwy model, ale też dostosuje go do naszych potrzeb. Ceny aparatów słuchowych mogą być nieco zniechęcające, jednak warto pamiętać, że możemy się ubiegać o refundację z NFZ. Dzieci i młodzież do 26. roku życia mogą liczyć na dopłatę w wysokości 2000 zł, jeśli ubytek słuchu przekracza 30 dB, z kolei osoby starsze mogą otrzymać dofinansowanie obejmujące kwotę 700 zł, pod warunkiem, że stopień niedosłuchu przekracza 40 dB. Dzięki temu możemy znacząco obniżyć koszta i zyskać niezbędne urządzenie, które zapewni maksymalny komfort.
Coraz częściej musimy pogłaśniać telewizor albo prosić rozmówcę, żeby powiedział coś jeszcze raz? Może być to znak, że nasz słuch uległ znacznemu pogorszeniu. Coraz więcej osób, nie tylko seniorów, musi borykać się z wadami słuchu. W takich przypadkach może się okazać, że potrzebujemy aparatu słuchowego – tylko w jaki sposób znaleźć odpowiednie urządzenie? Ubytek słuchu – do kogo zwrócić się o pomoc? Jeśli podejrzewamy, że zaczynamy mieć problemy ze słuchem, powinniśmy od razu udać się do lekarza laryngologa lub do protetyka. Przeprowadzą oni wszystkie niezbędne badania, które pozwolą nie tylko określić stopień potencjalnego niedosłuchu, ale także ustalić jego przyczynę. Aparaty słuchowe i badania słuchu w Bydgoszczy są dostępne za pośrednictwem wielu zaufanych specjalistów. Prawdopodobnie już wówczas otrzymamy zalecenie w postaci noszenia aparatu słuchowego. Koszt takiego urządzenia może być dość wysoki, jednak po wystawieniu wniosku przez laryngologa, możemy ubiegać się o refundację z NFZ. Z pomocą wykwalifikowanego protetyka słuchu możemy wybrać najlepsze dla nas urządzenie i dostosować jego parametry w taki sposób, by spełniło wszystkie nasze oczekiwania. Zauszny, wewnątrzuszny czy wewnątrzkanałowy – jaki aparat słuchowy wybrać? Aktualnie na rynku możemy wyróżnić cztery podstawowe modele aparatów słuchowych: zauszne, zauszne ze słuchawką, wewnątrzuszne oraz wewnątrzkanałowe. Wszystkie są niezwykle funkcjonalne i komfortowe w codziennym noszeniu, jednak nieco różnią się od siebie budową. Klasyczne aparaty zauszne oraz zauszne ze słuchawką są, jak sama nazwa wskazuje, umieszczane tuż za uchem, w związku z czym są doskonale widoczne dla otoczenia, choć jednocześnie pozostają nieduże i nie rzucają się w oczy. Będą odpowiednie dla osób starszych, które wolą manualną obsługę. Aparaty wewnątrzuszne natomiast są umieszczane w środku, wypełniając całkowicie małżowinę uszną, co gwarantuje dyskrecję. Jednocześnie wciąż nie sprawiają kłopotów podczas czyszczenia czy ręcznego sterowania. Aparaty wewnątrzkanałowe nazywa się z kolei niewidocznymi, ponieważ cała obudowa ląduje w kanale słuchowym, dlatego urządzenie jest właściwie niewidzialne. Trzeba jednak pamiętać, że nie sprawdzają się u osób z bardzo dużym ubytkiem słuchu.
Aparat słuchowy to obecnie zaawansowane technologicznie urządzenie, które oferuje szereg różnych opcji, pozwalających na prawidłowe funkcjonowanie osoby z niedosłuchem. Jeśli zostanie właściwie dobrany, może niemal całkowicie zniwelować skutki nawet głębokiego ubytku, na dodatek jest komfortowy w codziennym noszeniu. Często jednak czynnikiem, przez który wzbraniamy się przed zakupem, jest cena. Czy możemy liczyć na refundację aparatu? Od czego uzależniona jest cena aparatu słuchowego? Wśród czynników składających się na koszt aparatu słuchowego z pewnością można wyróżnić także jego rodzaj. W zależności od tego, w ile funkcji jest wyposażone nasze urządzenie i na jaki model się zdecydowaliśmy, ceny mogą się dość znacząco różnić. Znalezienie najbardziej korzystnej dla siebie propozycji nie jest zbyt skomplikowane. Z łatwością znajdziemy dobrej jakości aparaty słuchowe w Gdyni czy w okolicach innego wybranego miasta. Kwota, jaką będziemy musieli zapłacić na aparat, to nie tylko faktyczny koszt urządzenia, ale także zysk dystrybutora, materiały reklamowe czy też wynagrodzenie dla protetyków. W związku z tym ostateczna suma może być rzeczywiście zniechęcająca. Aparat słuchowy na NFZ – jaką refundację możemy otrzymać? Uzyskanie pomocy od Narodowego Funduszu Zdrowia może umożliwić nam zdobycie aparatu, który najlepiej będzie odpowiadał naszym potrzebom. By ubiegać się o refundację, należy przejść przez badanie u protetyka słuchu, a następnie udać się z wynikami do lekarza laryngologa. On z kolei wystawia wniosek na aparat, który składamy w regionalnym oddziale NFZ. Kiedy zostanie on zatwierdzony, z pomocą protetyka wybieramy najlepsze urządzenie. O refundację, oprócz inwalidów wojennych i represjonowanych, mogą starać się: osoby do 26. roku życia – przyznawana raz na 3 lata. Obejmuje 2000 zł na aparat i 60 zł na wkładkę uszną, pod warunkiem, że ubytek przekracza 30 dB; osoby powyżej 26. roku życia – przyznawana raz na 5 lat. Obejmuje 700 zł na aparat i 50 zł na wkładkę. Stwierdzony ubytek powinien przekraczać 40 dB.

Zapisz się na
badanie słuchu

Zadzwoń teraz+52 348 40 63