Refundacja aparatu słuchowego dla emeryta

Wszyscy chcemy jak najlepiej dla naszych najbliższych – niezależnie od ich wieku. Jeśli wśród nich są również seniorzy, z pewnością dobrze wiemy, z jakimi problemami mogą się borykać na co dzień. Dzisiejszy świat pełen jest zgiełku, w którym osoby starsze nierzadko odnajdują się z trudem. Jeżeli dodatkowo towarzyszy temu wada słuchu – senior może czuć się zdezorientowany i nieco zagubiony. W trosce o jego bezpieczeństwo i komfort warto jak najszybciej rozprawić się z problemem jakim jest wada słuchu i zafundować mu aparat słuchowy.

Rodzaje i koszt aparatów słuchowych

To niewielkie urządzenie może znaczyć tak wiele! Po zastosowaniu aparatu słuchowego, przed jego użytkownikiem otwiera się niemalże zupełnie nowy wymiar znanej już rzeczywistości. Dostrzegane są nagle wszystkie te dźwięki, które do tej pory pozostawały niedostępne. Choć korzystanie z urządzenia wiąże się z nowym komfortem życia, czasem mogą pojawić się obawy o to, czy aparat sam w sobie będzie wygodny w noszeniu. Nowoczesne modele są dopasowywane indywidualnie do naszych potrzeb i preferencji. Możemy również wybrać taki rodzaj aparatu, jaki najbardziej nam odpowiada, np.:

  • Klasyczny aparat zauszny (BTE)
  • Zauszny ze słuchawką umieszczoną w uchu (RITE)
  • Model wewnątrzuszny (ITE)
  • Wariant wewnątrzkanałowy (CIC)

Czy takie urządzenie musi dużo kosztować? Niestety, aparaty słuchowe – w szczególności modele posiadające więcej możliwości i zaawansowanych funkcji – nie należą do tanich urządzeń. Na szczęście istnieje sposób na to, aby jego cena była bardziej przystępna. Jest nim refundacja aparatu słuchowego dla emerytów. Przysługująca seniorom ulga może być świetnym rozwiązaniem.

Refundacja aparatu słuchowego – dla emeryta i nie tylko!

Z początkiem 2020 roku Ministerstwo Zdrowia wprowadziło więcej ułatwień do dotychczasowych zasad wystawiania oraz realizacji zleceń m.in. na aparaty słuchowe. W tym momencie już w trakcie wizyty u lekarza pacjent może otrzymać zlecenie na wyrób medyczny, z którym wystarczy się udać od razu do protetyka.

Kto w świetle nowych przepisów może uzyskać refundację aparatu słuchowego? Emeryci oraz osoby z orzeczoną niepełnosprawnością to tylko niektóre grupy. Ulga przysługuje również raz na 5 lat każdej osobie dorosłej po ukończeniu 26. roku życia, u której stwierdzono ubytek słuchu powyżej 40 dB HL, a także raz na 3 lata osobom poniżej 26. roku życia z wadą przekraczającą 30 dB HL. Oprócz tego, niektórzy mogą ubiegać się o dofinansowanie ze środków PFRON.

Szczegółowe informacje, a także wymagane formularze oraz wnioski o refundację aparatu słuchowego dostępne są m.in. bezpośrednio w naszych gabinetach.

Zapisz się na
badanie słuchu

    Zadzwoń teraz+52 348 40 63