Refundacja

Kto może liczyć na refundację aparatu słuchowego?

Każdy człowiek jest doskonale świadomy tego, w jak dużym stopniu słuch wpływa na nasze życie. To jeden ze zmysłów, który umożliwia nam odbieranie komunikatów czy porozumiewanie się z otoczeniem. Słuch pozwala nam realizować się zawodowo, a także rozwijać różnego rodzaju pasje, np. naukę gry na instrumencie czy taniec towarzyski. Niestety rzeczywistość nie pozostawia złudzeń. Nie każdy może cieszyć się idealnym słuchem. Niedosłuch to aktualnie bardzo poważny problem zarówno w Polsce, jak i na świecie. Problemy ze słyszeniem mogą w ogromnym stopniu wpływać na relacje osoby niedosłyszącej z otoczeniem. Na szczęście pomocnym rozwiązaniem są aparaty słuchowe. Dowiedz się, na czym polega refundacja aparatów słuchowych.

Problem niedosłuchu w Polsce

Wielokrotnie przeprowadzane badania na terenie Polski wykazały, że z niedosłuchem może zmagać się nawet ponad 100 tysięcy osób. W przypadku większości kłopoty ze słuchem są na tyle poważne, że znacznie utrudniają podstawową komunikację z otoczeniem. Przyczyny tego zjawiska mogą być złożone. W znacznym stopniu wpływ na wystąpienie niedosłuchu mają uwarunkowania genetyczne, przez co z postępującym niedosłuchem zmagamy się od najmłodszych lat. Inne to starzenie się komórek słuchowych oraz nerwowych, które jest charakterystyczne dla osób starszych.

Niestety niedosłuch w dużej mierze może być spowodowany przez wszechobecny hałas, który aktualnie dociera do nas z każdej strony. Niewłaściwe warunki pracy, zgiełk miasta czy słuchanie zbyt głośno muzyki – wszystkie te czynniki mogą spowodować uszkodzenie słuchu, np. uszkodzenie błony bębenkowej lub kosteczek słuchowych.

Aparat słuchowy – pomoc przy niedosłuchu

Chociaż wyleczenie niedosłuchu lub całkowitej głuchoty do dnia dzisiejszego nie jest możliwe, istnieją skuteczne sposoby, które pozwalają na zahamowanie rozwoju zmian. Należy zaliczyć tutaj przede wszystkim aparaty słuchowe. Te aktualnie praktycznie niezauważalne urządzenia pozwalają osobie z niedosłuchem na życie bez jakichkolwiek wyrzeczeń, jakie mogłyby powodować problemy ze słuchem. Ciągły rozwój technologiczny pozwala na ich dopasowanie do preferencji pacjenta, przez co korzystanie z nich jest niezwykle komfortowe i dyskretne – większość nowoczesnych aparatów słuchowych jest tak niewielka, że pozostaje niezauważona przez osoby trzecie. 

Dobór aparatu słuchowego

Aktualnie na rynku istnieje kilka rodzajów aparatów słuchowych, które można dokładnie dopasować do swoich wymagań i preferencji:

 • aparaty zauszne (klasyczne) – umieszczane za uchem;
 • aparaty zauszne z słuchawką w uchu – obudowa jest umiejscowiona za uchem, natomiast słuchawkę wraz z wkładką umieszcza się w kanale słuchowym;
 • aparaty wewnątrzuszne – umieszczane w całości w uchu;
 • aparaty wewnątrzkanałowe – praktycznie niezauważalne. Główne części aparatu umieszcza się w przewodzie słuchowym.

Refundacja aparatów słuchowych

Wiele osób zastanawia się, jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać refundację aparatu słuchowego. Wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło: „refundacja aparatów słuchowych 2020” można znaleźć tam wiele istotnych informacji. To właśnie od 1 stycznia 2020 roku zmianom uległy zarówno zasady wystawiania, jak i weryfikowania czy realizacji zleceń na wyroby medyczne, w tym aparaty słuchowe. Zmiana ta stanowi bardzo duże ułatwienie dla osób starszych i niepełnosprawnych – pacjent już na etapie wizyty u lekarza może uzyskać potwierdzenie zlecenia od NFZ i bez konieczności uzyskania potwierdzenia od danej placówki NFZ udać się bezpośrednio do gabinetu protetyki słuchu.

Kto aktualnie może ubiegać się o refundację aparatu słuchowego? Według Ministerstwa Zdrowia obecnie jest to każda osoba posiadająca niedosłuch, jeśli ubytek słuchu przekracza 30 dB HL w przypadku dzieci i osób do 26. roku życia lub 40 dB HL u osób powyżej 26. roku życia.

Ważną informacją jest również częstotliwość ubiegania się o refundację. W przypadku dzieci i osób do 26. roku życia aparaty słuchowe przyznaje się raz na 3 lata, z kolei w przypadku osób powyżej 26. roku życia częstotliwość wynosi raz na 5 lat. 

Dodatkowo dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności

Pacjentom, z grupą inwalidzką przysługuje dofinansowanie ze środków PFRON:

 • aparaty na przewodnictwo powietrzne: 700 zł dla osób dorosłych,
 • 1000 zł dla inwalidów wojennych i osób represjonowanych (raz 5 lat),
 • 2000 zł dla osób poniżej 26 roku życia (jeżeli się uczą) (raz na 3 lata),
 • wkładki uszne: dla osób dorosłych 50 zł oraz 60 zł dla dzieci,
 • aparaty na przewodnictwo kostne: osoby powyżej 26 roku życia 1260 zł (co 5 lat), poniżej 26 roku życia 1800 zł (raz na 3 lata).

Po formularze/ wnioski wymagane do uzyskania ww. refundacji można zgłosić się bezpośrednio do naszego gabinetu lub wydrukować ze strony miejskiego lub powiatowego ośrodka pomocy społecznej. Wysokość dofinansowań ze środków MOPS, PCPR uzależniona jest od oddziału oraz środków pieniężnych jakimi dany ośrodek dysponuje na ten cel.

Zapisz się na
badanie słuchu

  Zadzwoń teraz+52 348 40 63