Jakie są objawy uszkodzenia słuchu?

Zastanawiasz się, czy z Twoim słuchem wszystko w porządku? Po raz kolejny podgłośniłeś telewizor i wciąż niewyraźnie słyszysz głos lektora, w czasie rozmowy telefonicznej aż pięć razy poprosiłeś rozmówcę, żeby powtórzył to, co powiedział, a po rozłączeniu się przez dobry kwadrans dzwoniło Ci w uszach. Czy to już powód do zmartwienia?

Rodzaje i objawy uszkodzenia słuchu

Jeżeli opisane powyżej przypadki są Ci znane – najprawdopodobniej doznałeś uszkodzenia słuchu. Jego przyczyny mogą być różne, w zależności od rodzaju urazu.

Ostry uraz słuchu pojawia się w wyniku nagłego narażenia na dźwięk o zbyt wysokim natężeniu – np. w wyniku eksplozji, wystrzału lub huku. Inną przyczyną może być uraz głowy (wraz z pęknięciem błony bębenkowej) wskutek nieszczęśliwego wypadku. Objawy uszkodzenia słuchu w wyniku nagłego zdarzenia są zazwyczaj bardzo silne i widoczne:

  • Silny ból ucha (lub uszu), być może nawet krwawienie
  • Dokuczliwe szumy uszne
  • Częściowa lub nawet całkowita utrata słuchu

Jeżeli nie przypominasz sobie żadnego nagłego i silnego bodźca akustycznego, a mimo to masz problemy ze słyszeniem, być może zmagasz się z przewlekłym urazem słuchu. Jest on spowodowany uszkodzeniem ucha wewnętrznego w wyniku długotrwałej i częstej ekspozycji na hałas o umiarkowanym natężeniu. W tym przypadku, objawy uszkodzenia słuchu są dużo bardziej subtelne, jednak również utrudniają funkcjonowanie.

  • Umiarkowane szumy uszne
  • Utrudniona koncentracja uwagi
  • Uczucie ciśnienia lub lekkiego rozpierania w uszach
  • Słabszy odbiór dźwięków o wyższej częstotliwości

Jak zapobiegać uszkodzeniom słuchu

Objawy przedstawione powyżej zawsze powinny wzbudzić Twoją czujność – nawet jeśli występują w niewielkim natężeniu. Ponieważ lepiej zapobiegać niż leczyć, upewnij się, że stosujesz prawidłową higienę słuchu. Jeżeli należysz do grupy osób szczególnie narażonych na uraz akustyczny – np. z racji wykonywanego zawodu, pamiętaj o ścisłym przestrzeganiu zasad BHP. Jeżeli Twoje miejsce pracy naraża Cię na obcowanie z hałasem, nigdy nie zapominaj o specjalnych słuchawkach ochronnych lub zatyczkach do uszu.

Pamiętaj także o regularnych konsultacjach. Jeśli cokolwiek wzbudza Twoje wątpliwości – skontaktuj się z lekarzem laryngologiem. Jeżeli podejrzewasz, że problem uszkodzenia słuchu może dotyczyć Ciebie, zapisz się na badanie słuchu. W przypadku np. podejrzenia niedosłuchu zostaniesz przebadany audiometrem, który pomoże zweryfikować, na jaki typ dźwięków Twój słuch stał się mniej wrażliwy (np. niedosłuch na poziomie mowy).

Bibliografia

Sułkowski W.J., Uszkodzenia słuchu spowodowane hałasem, Medycyna Pracy 2009;60(6):513–51

Zapisz się na
badanie słuchu

    Zadzwoń teraz+52 348 40 63