Rodzaje aparatów słuchowych

Wybór odpowiedniego aparatu słuchowego jest niezwykle ważny. Urządzenie towarzyszy nam każdego dnia, dlatego jego użytkowanie powinno być komfortowe i dostosowane do naszych  potrzeb. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się od siebie budową, wielkością, a także funkcjami. Jakie są rodzaje aparatów słuchowych? Czym kierować się przy ich wyborze?

Jak wybrać aparat słuchowy?

Przy wyborze odpowiedniego aparatu słuchowego powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę nasze preferencje, ale także środowisko fonetyczne, w jakim przebywamy na co dzień. W zależności od stopnia ubytku słuchu oraz wymagań otoczenia, będziemy potrzebować urządzenia innego rodzaju.

Ważnymi elementami, na które warto zwrócić uwagę wybierając aparat dla siebie są także: poziom biegłości w obsłudze urządzeń elektrycznych, komfort noszenia, dodatkowe funkcje, a także cena.

Aparaty słuchowe – rodzaje i różnice

Najbardziej podstawowym podziałem aparatów jest ich rozróżnienie ze względu na miejsce noszenia. W ofertach producentów znajdziemy zarówno modele zauszne – dedykowane osobom starszym z dużym ubytkiem słuchu i dzieciom, jak i  wewnątrzuszne – dla osób ceniących sobie wygodę i dyskrecję. Występują także różnice między aparatami słuchowymi wynikające z m.in.:

  • zakresu ich możliwości,
  • dodatkowych funkcji,
  • jakości wykonania,
  • wielkości urządzenia,
  • rodzaju zasilania.

Wewnątrzuszne aparaty słuchowe

Wykonuje się je indywidualnie, dopasowując wkładkę do kształtu ucha. Ich uniwersalność sprawia, że są odpowiednie prawie dla każdego rodzaju ubytku słuchu. Dyskretny rozmiar i wygląd sprawiają, że są praktycznie niewidoczne dla otoczenia.

Dodatkowo, większość nowoczesnych modeli posiada funkcję sterowania bezprzewodowego, co oznacza, że możemy m.in. regulować głośność z pozycji naszego smartfona. Ze względu na swoje umiejscowienie są bardziej podatne na uszkodzenia spowodowane wilgocią i woskowiną w uchu, niż aparaty zauszne.

Zauszne aparaty słuchowe

To najlepszy wybór dla osób ze znacznym ubytkiem słuchu oraz dzieci, których mniejsze przewody słuchowe nie są przystosowane do aparatów wewnątrzusznych (przykładowo marki Bernafon). Nowoczesne aparaty są znacznie mniejsze od swoich poprzedników, dzięki czemu zapewniają jeszcze większy komfort podczas noszenia.

Ich niewątpliwą zaletą jest zwiększone wzmocnienie dźwięku w porównaniu do modeli wewnątrzusznych. Dodatkowo, ich czas pracy jest znacznie dłuższy ze względu na możliwość zastosowania innego rodzaju akumulatora. Są też znacznie bardziej odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia.

Aparaty słuchowe – profesjonalna pomoc

Aby mieć pewność jaki rodzaj aparatu słuchowego będzie dla Ciebie najlepszy, umów się na wizytę do naszego gabinetu ACUSTIC i skorzystaj z pomocy wykwalifikowanego protetyka słuchu. Na podstawie wykonanych badań, pomiarów oraz dokładnego wywiadu, specjalista ustali, jakie urządzenie będzie w pełni dopasowane do Twoich potrzeb.

 

Zapisz się na
badanie słuchu

    Zadzwoń teraz+52 348 40 63